Mieszkanie dla niepełnosprawnych – czego trzeba, by uzyskać najodpowiedniejszy efekt ?

Niepełnosprawni, aby istnieć bez zakłóceń, potrzebują spędzać czas w domu świadomie wykonanym dla ich pobytu. Mimo iż poza domem ich egzystowanie to ciągłe zmaganie się z granicami, przynajmniej w sferze prywatnej powinny wieść egzystowanie w diametralnie różnych warunkach. Co poczynić, by spasować mieszkanie dla takich osobowości i jak powinna wyglądać łazienka dla niepełnosprawnych?

Wnętrza dla inwalidów – pełna opinia

Najczęściej lokale nie są przygotowane dla potrzeb jednostek niezdrowych. Identycznie jest przy wyborze starszych mieszkań z kilkudziesięcioletnią historią, pozyskiwanym jako używane, jak i deweloperskich budynków mieszkalnych. Deweloperzy przeważnie poświęcają uwagę tylko temu, co wymuszają przepisy. Na rynku nieruchomości rzadko kiedy ktoś kroczy za słusznymi ideami i poczuciem przyzwoitości. Projektowanie pomieszczeń dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich jest rzeczą dość ważną. Stawia to przed architektami zadanie, gdyż zazwyczaj potrzebne staje się wyburzenie niektórych ścian oraz postawienie kolejnych tak, by osiągnąć większą przestrzeń. Innym krokiem jest zlikwidowanie listew progowych i wyrównanie poziomu podłogi w każdym pokoju. Rzecz jasna, jesteśmy skazani na pracę specjalisty. W tak ważnej kwestii każdy, komu zależy na urządzeniu mieszkania dla niepełnosprawnej bliskiej osoby, powinien mieć świadomość, czego oczekuje, by potem rozliczać wykonawcę z jego obowiązków.

Projekt mieszkania dla niepełnosprawnych – ważne cele do zrealizowania

Wymieńmy kilka elementarnych kroków, które musimy spełnić, by osoba niepełnosprawna posiadała odpowiednią przestrzeń do manewrowania. Zacznijmy od podstaw. Są one ogólne, a nie z dostosowaniem do jednostkowych przypadków. Wyjątkowo ważną sprawą są sugestie dotyczące mobilności. Są to:

• rozstaw otworów drzwiowych – co najmniej 90 cm,

• miejsce do manewrowania wózkiem – to promień skrętu o średnicy minimum 130 cm, jednak sugerowane jest zastosowanie średnicy 150 cm,

• uniesienia progów nie powinny być większe od 2 cm (najlepiej, gdyby w ogóle ich nie było ).

Sfera manewrowania wózkiem w dużej mierze będzie uzależniony od wymiarów pojazdu. Jego typowe rozmiary to 56,5-69 cm w poprzek i 112 cm wzdłuż. Mamy jednak do dyspozycji także nietypowe egzemplarze.