Naczynia miedziane i mosiężne – to prawdziwa klasyka

Mamy dwie klasy mosiądzów – odlewnicze i do obróbki plastycznej. Umiemy ich używać od bardzo dawna. Przestrzeń odkrycia i utrwalenia tego stopu metali to dzisiejsze tereny zajmowane przez kulturę hinduską. Nawet 40% zawartości mieszanki stopowej może liczyć cynk. Rozkład plastycznego typu mosiądzów prezentuje się jak następuje dwuskładnikowe i ołowiowe oraz bezołowiowe wersje stopów wieloskładnikowych naczynia miedziane .

Wiecznie młode spiże i brązy

Więcej substancji można łączyć z miedzią, w celu otrzymania brązu, są wśród nich np. mangan, beryl, krzem, cyna, glin, ołów, a nawet inne dodatki z tablicy Mendelejewa, również jako związki chemiczne. W przygotowywanym stopie suplement do głównego składnika musi liczyć ponad 2 %, i wtedy (zależnie od dodanego metalu) nosi nazwę: brąz cynowy, aluminiowy, cynowy itd. Już w prehistorii brązy z dodatkiem cyny służyły jako cenne tworzywo, a ich przykładem są np: naczynia z brązu, miecze i zbroje, ozdoby oraz przedmioty codziennego użytku. Brązy charakteryzują się nieznacznym skurczem odlewniczym, co powoduje, że z ich pomocą da się tworzyć odlewy o skomplikowanych formach. Także z tego powodu brązy idealnie nadają się do odlewania monumentów. Gotowy odlew również charakteryzuje duża niewrażliwość na działanie warunków atmosferycznych, duża odporność na ścieranie i ogólna wytrzymałość. Plastyczne brązy prosto spawa się lub lutuje; wykazują one sprężystość i nie rdzewieją.

Wyjątkowe spiże i ich wszytskie pozytywy

Natomiast spiże to stopy miedzi z cynkiem, cyną i ołowiem – niekiedy zalicza się ten materiał do brązów. Mają one w sobie nieco więcej Sn niż brąz cynowy. Dodatki ołowiu i cynku są odpowiednio w proporcjach 2-6 i 2-7%. Spiż charakteryzuje idealna niewrażliwość na ścieranie i erozję. Ten stop znano już przed naszą erą – używano go do tworzenia mieczy, tak samo jak pozostałe stopy miedzi – przez wzgląd na niezwykła sztywność. W średniowieczu ludwisarze produkowali spiżowe dzwony, zaś jeszcze później rusznikarze – armaty. Podczas wojen nierzadko zdejmowano dzwony, by przerabiać je na działa. Współcześnie ze spiżu wykonuje się głównie odlewy rzeźb i dekoracji.