Obrońca z urzędu – dlaczego nie mamy tego, co obywatele USA

Poszczególne systemy prawne w różnych krajach nie są wcale do siebie podobne. Nie chodzi to tylko o to, że coś jest przestępstwem na terenie któregoś państwa, a w innym miejscu wszystko będzie już legalne – istotny jest poza tym sam tok postępowania karnego. Kwestia niuansów prawa odnośnie procesu jest zawiłym tematem, należy jednak przypomnieć, że najistotniejszą dla podsądnego różnicą pozostaje kwestia konieczności posiadania obrońcy.

Obrona z urzędu – w naszym kraju to rzadki przypadek

Amerykańskie seriale kryminalne kojarzą się nam z informacją, którą podczas aresztowania policjanci przekazują podejrzanemu: „Masz prawo do adwokata”. Jednak Stany to nie Polska i z wyjątkiem kilku sytuacji, w naszym kraju nie nie przysługuje adwokat z urzędu, więc przeważnie trzeba wynająć go samodzielnie.

Chcesz oszczędzić na obrońcy? To raczej kiepski pomysł…

Można spróbować zaoszczędzić na obrońcy i bez wsparcia wystąpić przed sądem, ale zwłaszcza w procesie karnym nie będzie to najlepsza koncepcja. Brak adwokata łatwo przyczyni się do łatwego udowodnienia winy i otrzymania najwyższego z możliwych wymiaru kary, a oprócz tego strona przegrana poniesie koszty procesu. Prawnik nie tylko może pomóc nam doprowadzić do uniewinnienia lub uzyskania korzystnego wyroku, czasem potrafi tak pokierować przebiegiem procesu, że postępowanie zostanie umorzone. Bez adwokata natomiast samodzielnie 99 proc. z nas nie napisze skutecznie jakiegokolwiek pisma procesowego.

Dobry adwokat sam się nie znajdzie…

Dobry adwokat to przede wszystkim adwokat skuteczny, więc nie da się uznać sprawy za załatwioną po pierwszym kandydacie. Każdy prawnik posiada jeden z kodeksów, całkiem jak w przypadku każdej dziedziny. Prawo pracy różni się od prawa karnego, zaś oba rzecz jasna są inne niż prawo cywilne – wszystkie muszą posiadać swoich znawców. Trzeba także sprawdzić kandydata pod kątem doświadczenia. Szukając specjalisty, na pewno zaczniemy od szukania go w internecie. Jeśli na przykład potrzebny nam prawnik np. w Łodzi, wpisujemy w okno wyszukiwarki „adwokat łódź prawo karne”. Wyszukiwarka natychmiast wskaże nam adresy kancelarii prawnych w Łodzi, które określają się jako doświadczone w prawie karnym.