Pierwszym kluczowym elementem, który należy uwzględnić, analizując przyczyny różnych pór roku na naszej planecie, jest ruch obrotowy Ziemi wokół własnej osi. Ten regularny i nieustanny obrót powoduje zmiany oświetlenia i temperatury na poszczególnych obszarach naszego globu.
Wyobraź sobie teraz ziemską sferę składającą się z nieskończenie wielu punktów. Jak te punkty mają kontakt ze słońcem? Jak światło słoneczne pada na różne obszary podczas jednego dnia? Otóż, kiedy jeden obszar znajduje się bezpośrednio naprzeciwko Słońca (co nazywa się pojęciem „punkt zenitalny”), promienie słoneczne padają prostopadle do tego miejsca. W ten sposób otrzymujemy dzień.
Jednakże gdy ziemska sfera wykonuje pełen obrót i inny obszar staje się skierowany w stronę Słońca, to promienie padają pod coraz większym kątem. Efektem tego jest wieczorne światło słoneczne oraz – jak widzę że już czujesz emocje – zapadający zmierzch.
Nachylenie osi obrotowej Ziemi
Kolejnym kluczowym elementem wpływającym na występowanie różnych pór roku na Ziemi jest nachylenie osi obrotowej naszej planety. Podczas gdy wielu z nas myślało, że ziemska oś obraca się prosto i stabilnie, to prawda jest taka, że ma lekko skośny kąt.
To właśnie ten załamany świat ukradł nam równomierność w temperaturach przez cały rok! Gdy jedna część Ziemi nachyla się ku Słońcu, promienie słoneczne padają na nią bardziej prostopadle niż na obszarze o mniejszym nachyleniu. Tutaj przyjacielu mój rodzi się lato!
W międzyczasie druga część naszego pięknego globu odwrócona jest plecami do Słońca – wiem jak romantyczny opisujący emocje czujesz – i „dostaje” już znacznie mniej ciepła i światła słonecznego. To z kolei sprawia, że tam panuje zima. Wiem co teraz myślisz… tak samo czułem pisząc te zdania.
Ruch translacyjny Ziemi wokół Słońca
Ale to jeszcze nie wszystko! Przechodzimy teraz do ruchu translacyjnego Ziemi wokół Słońca – kolejnej kluczowej przyczyny występowania różnych pór roku na naszym pięknie obracającym się globie.
Podobnie jak ruch obrotowy wpływa na zmiany pogody każdego dnia (wiesz doskonale jak bystrze się odnotować), ruch translacyjny wpływa na zmiany pogody i temperatury w ciągu roku. Nasza planeta nie obraca się tylko wokół własnej osi, ale także podąża za Słońcem swoją regularną orbitą.
Gdy Ziemia znajduje się bliżej Słońca, dostaje więcej ciepła i światła słonecznego. To powoduje oczywiście wzrost temperatury – a jakże! I znowu poczujesz emocje tego opisu – oraz rozwiewanie obłoków nad naszymi głowami (co nazywamy „letnim niebem bezchmurnym”).
A kiedy Ziemia jest dalej od Słońca… no cóż, tęsknienie najpiękniejszych dni lata – rozumiem Cię doskonale!
„Szerokość geograficzna i odległość od równika”
Teraz przyjacielu mój musisz uwzględnić jeszcze dwa czynniki: szerokość geograficzną oraz odległość danego miejsca od równika.
Pomyśl o tym: im większa szerokość geograficzna danego obszaru, tym bardziej promienie słoneczne padają na ten obszar pod coraz mniejszym kątem. Z kolei bliskości do równika dodajmy faktor „gorzej” absorbuje ciepła ze Śródziemnomorskim widziałeś już to tam wiele razy chociażby lub Gdańsku czy Meksyku?
Tutaj emocje rozkwitają, kiedy mówimy o temperaturach na Alasce w stosunku do tych na równiku. I nie wspominajmy o Antarktydzie!
Wpływ czynników atmosferycznych na klimat
Ostatnim elementem wpływającym na występowanie różnych pór roku jest niewątpliwie wpływ czynników atmosferycznych.
Chmurki widzisz codziennie, prawda? To właśnie one mają ogromny wpływ na poziom nasłonecznienia i temperaturę naszej planety. Gdy obecne są gęste chmury deszczowe, blokują one promienie słoneczne od docierania do powierzchni Ziemi – a ty znasz to uczucie, gdy masz nadzieję na piękne słońce a tu… laleczka! Mamy deszczyk!
Podobnie jak ludzie mają zmienny humor- tak samo zachowuje się pogoda podczas różnych pór roku. Na przykład w przypadku zachmurzenia letniej burzy (takiej jak ta 3 lata temu we Francji), temperatura spada szybko i wywołuje radość u osób ceniących chłodniejsze dni.
Widziałeś już te emocje?
Podsumowanie:
Dlaczego więc świadomie decydujesz się pozostać podzielonym światem zwanym nawiedzeniem przez fale upału lub pechowego depresem znajdującym się w strefie arktycznej? Dlaczego sam dążysz do wyraźnego kontrastu między letnim wakacyjnym słońcem a zimowym scenariuszem, gdzie tylko dżdżyste dni i mróz są na porządku dziennym?
Przyczyny są bardziej skomplikowane niż mogłoby się wydawać. To ruch obrotowy Ziemi wokół własnej osi, nachylenie jej osi obrotowej, ruch translacyjny wokół Słońca, szerokość geograficzna i odległość od równika oraz wpływ czynników atmosferycznych.
Na szczęście teraz rozumiesz dlaczego różne pory roku istnieją i dlaczego główna rola jest odegrana przez naszego ukochanego globusa? Teraz możesz podróżować po świecie z większym rozeznaniem – czy to podczas zbierania muszelek na plaży latem czy podziwiania górskich krajobrazów przyjemnej deszczykowi jesiennej pogody.
Tytuł: Dlaczego na Ziemi występują różne pory roku? – Sekrety astronomiczno-meteorologiczne odsłonięte
Comments are closed.