Do czego powinniśmy używać dzianin?

Dzianiny czy tkaniny? Kobiety bardzo często zadają sobie to pytanie, kiedy wychodzą na zakupy. Czym różnią się oba rodzaje materiału i kiedy lepiej postawić na każdy z nich?

Dzianina – krótka charakterystyka materiału

Dzianiny to materiały, które są zrobione z pojedynczych nici i powstają w wyniku pracy z szydełkiem, bądź tworzone są z licznych osnów. Bez problemów można rozpoznać bieg nici, które układają się wyraźne, połączone jednym wzorem układy. Jakie są ich właściwości i do czego można ich używać? Umieją bardzo dobrze się naddawać i lekko się je nosi, dlatego stosuje się je m.in. do wyrobu dodatków, takich jak rękawice, czapki czy rajstopy. Jedną z najbardziej znanych dzianin jest dżersej, z którego robi się koszulki a nawet sukienki – co czyni z niego bywalca pokazów mody.

Materiał, który powstaje w wyniku splatania poprzecznych nitek, nazwiemy tkaniną, z tym że sposoby wytwarzania różnią się od siebie, jak w przypadku np. splotu atłasowego, płóciennego czy skośnego. Możemy wyróżnić wiele rodzajów splotów. Inaczej niż w przypadku dzianin, tkanin jest znacznie więcej i zaliczamy do nich batyst, dżins, flanelę, sztruks, atłas, plusz czy satynę. Znajdują one więcej zastosowań od dzianin, choć to akurat nie jest argument przemawiający przeciw używaniu dzianin. Tkaniny są przeważnie mniej rozciągliwe niż dzianiny, więc niełatwo zrobić z nich dodatki, bardziej nadają się do wytwarzania spodni, koszul czy ekskluzywnej bielizny bądź pościeli.

Jakie wybrać dodatki?

Teraz da się już spokojnie wybrać – wiadomo, czym różnią się od siebie oba rodzaje. Każdy z nich ma inne cechy i w ostateczności wszystko będzie zależeć wyłącznie od inwencji projektanta. Pamiętaj, że szeroką i tanią ofertę znajdziesz również w sieci. Trzeba wprowadzić do Google’a frazę „hurtownia dzianin”, a natychmiast pokaże ci się wiele bogatych ofert.