Czy procedura taka jak ekspertyza budowlana jest zawsze nieodzowna? Rzecz jasna sporo zamawiających się mile rozczaruje – okazuje się, że nierzadko możemy na tym po prostu skorzystać. Dla inwestujących w nieruchomości to istotne komunikaty, czy dana nieruchomość ma się tak dobrze, jak zapewnił sprzedający. Natomiast ci, którzy zaplanowały wielopoziomowy remont lub nadbudowę, otrzymują orientację odnośnie kondycji obiektu.
Ekspertyza budowlana – co należy o niej wiedzieć
Nie mamy argumentów, by powątpiewać w słowa sprzedającego. Właśnie od sprzedającego dostajemy zestaw wiadomości o obecnym stanie, usterkach. Często decyzji o nabyciu wtórują zamierzenia powiększenia, dobudowy garażu, tarasu itp. Zapowiada się wtedy wizja zwiększonych wydatków, a zakres środków na nieruchomość najczęściej okazuje się zbyt szczupły. Na oko nie można ocenić stanu konstrukcji, obciążeń, i wyeksploatowania materiałów – potrzebujemy do tego empirycznej wiedzy i fachowych obliczeń. A nie są to wszystkie z wiadomości, które zyskujemy za sprawą usługi kryjącej się pod nazwą „ekspertyza budowlana„.
Co jeszcze daje nam ekspertyza budowlana?
Jej wykonanie zapobiega nabyciu, obiektu w złym stanie technicznym, choć i daje szansę na wynegocjowanie rozsądnej stawki, jeśli przyszły właściciel chce w przyszłości podjąć się niezbędnych remontów. Poza tym to sprawa bezpieczeństwa, gdyż nieznane nieprawidłowości techniczne, mogą objawić się nawet degradacją budowli, grożąc utratą zdrowia i życia wielu ludzi.
Ekspertyza budowlana to tak naprawdę wieloaspektowa, bardzo szczegółowa ocena techniczna stanu nieruchomości. Rozliczne elementy ekspertyzy wymagają skrupulatnych obliczeń i czasu. Wykonuje je rzeczoznawca budowlany, uwzględniając takie składowe jak działające siły nacisku, odporność i stan materiałów czy stan newralgicznych punktów w szkielecie obiektu.
Części ekspertyzy budowlanej
Każda ekspertyza budowlana zawiera opis obiektu oraz cel, któremu ma służyć. Umieszcza się w dokumencie dane dotyczące wszystkich badanych składników, czy też zbadanych próbek. Nie obędzie się bez dokumentacji rysunkowej i zdjęciowej. Wszystko powinno opierać się na obliczeniach wg technicznych norm. Stan realny to jedno, istotna jest również wiedza, jakie są usterki w diagnozowanych budynkach i co zrobić, by obiekt wrócił do stanu poprzedniej użyteczności.
Comments are closed.