Miedź – jak oddziałuje na ludzki organizm?

Miedź jest składnikiem o zbawiennym wpływie na nasze ciało. Jej deficyt może skutkować licznymi negatywnymi konsekwencjami dla naszego zdrowia. Jednak kubek miedziany w połączeniu z niewielką ilością wody będą wystarczające, by ich uniknąć. Jaka jest rola tego mikroelementu wewnątrz naszego organizmu oraz gdzie go szukać?

Miedź w organizmie człowieka – jaka jest jej rola?

Śladowe ilości miedzi występują w każdej z komórek ludzkiego organizmu. Miedź wraz z żelazem jest odpowiedzialna za rozprowadzanie tlenu po organizmie. To przede wszystkim od niej zależy sprawność mózgu i tempo przesyłania impulsów. Rolą miedzi jest także poprawa odporności oraz pracy serca i krwiobiegu. Kolejną istotną funkcją jest opóźnianie procesów starzenia oraz pozbywanie się z organizmu bakterii i wolnych rodników, które niszczą komórki.

Jakie produkty dostarczają najwięcej miedzi do organizmu?

Do grupy artykułów, które mają w składzie najwięcej miedzi, można zaliczyć przede wszystkim wątróbki, płatki owsiane, otręby pszenne, nasiona słonecznika, orzechy oraz kakao. Warto jednak zaznaczyć, że jej przyswajalność zależy od wielu czynników. Dużo lepsza jest jej wchłanialność, kiedy białko pochodzenia zwierzęcego. Osoby niejedzące mięsa mają alternatywę w postaci witaminy C i węglowodanów, które zwiększają przyswajanie tego niezbędnego składnika. Z kolei decydując się na dania, które zawierają w sobie duże ilości cynku, cyny, fosforu, wapnia i żelaza zmniejszamy przyswajanie miedzi

Kubki miedziane jako źródło miedzi

Jednym ze źródeł miedzi jest woda. Ilość tego pierwiastka jest zależna od dwóch czynników – kwasowości oraz rodzaju materiału, z którego wykonane są rury. Woda o wysokiej twardości ma zdecydowanie mniejsze ilości jonów tego metalu. Radą na to są kubki miedziane. Umieszczając w nich wodę na 3-4 godziny stworzymy płyn z wysokim nasyceniem jonami miedzi i prawidłowym poziomie pH. Takim sposobem otrzymujemy nie tylko odpowiedni poziom nawilżenia, ale przy okazji pozbędziemy się toksyn znajdujących się w organizmie. Dobrze jest zaplanować picie wody miedzianej codziennie przed posiłkiem, gdyż świetnie pobudza to układ trawienny. Co więcej, kubki miedziane oprócz dbania o nasze zdrowie stworzą wyjątkową dekorację.