Sprawdź, czy możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji prawnej

Życie pisze rozmaite scenariusze. Każdemu z nas może być potrzebne wsparcie się pomocą prawną, często też zachodzi konieczność przeprowadzenia rozprawy sądowej. Nie jest to komfortowa sytuacja ani dla jednej, ani drugiej strony konfliktu.

Nie dość, że pojawiają się potrzeby obsługi prawnej, może być krytycznie, gdy brakuje Ci finansów, aby skorzystać z pomocy prawnika czy adwokata. Każdy wie, że nie są to usług tanie, a dochodzenie racji na drodze prawnej może sporo kosztować. Od stycznia 2016 pojawiło się przełomowe rozwiązanie, przynosząc możliwość uzyskania konsultacji z adwokatem bez żadnych kosztów.

Gdzie można uzyskać poradę prawną?

Przełomem okazała się ustawa z 5 .08. 2015 r., dzięki której gminy i powiaty decydują się stworzyć zaplecze organizacyjne adwokatom i radcom prawnym do udzielania nieodpłatnie prawniczych konsultacji. Takich placówek naliczono już 1500, a w przeliczeniu na powiaty – średnio dwa w każdym. Łatwo je znaleźć – przy pomocy wpisanej w okno wyszukiwarki frazy – „adwokat Kraków” przyniesie nam szybką informację o adwokatach dostępnych w naszym miejscu zamieszkania.

Komu przysługują darmowe konsultacje?

Niestety nie są one możliwe do uzyskania dla każdego, kto nie ma dużych zarobków. Usługi te przysługują tym, którym rok wcześniej zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej. Na tę formę pomocy mogą liczyć również posiadacze karty dużej rodziny oraz kombatanci. Kolejnym rodzajem kwalifikacji jest pomoc dotkniętym przez naturę – ofiarom klęsk żywiołowych czy katastrof cywilizacyjnych.

Nie da się także przeprowadzić porady we wszystkich sprawach – wśród objętych pomocą są sprawy spadkowe, ale nie przysługują prawu gospodarczemu, dewizowemu, celnemu i handlowemu.

Co obejmuje taka porada?

Przy pierwszej wizycie możesz liczyć na wyczerpujący opis stanu prawnego na obecną chwilę, dzięki czemu dowiesz się, na czym stoisz. Możesz też skorzystać z pomocy przy sporządzeniu pisma procesowego, jeśli proces jeszcze się nie zaczął. Nowe przepisy zwolnią cię również z opłat w sądzie lub honorarium kancelarii.

Pamiętaj – darmowe konsultacje prawnika przysługują, zanim sprawą zajmie się sąd. Wystarczy, że spełniasz te kryteria i jesteś w niewesołym położeniu, by adwokat – Kraków, Poznań czy Wrocław – udzielił ci rzetelnej porady, niezależnie od twojej sytuacji finansowej.