Treściwy przegląd głównych metod wytwarzania – dzianiny drukowane

Nie od wczoraj tkaniny i dzianiny z wzorami można znaleźć na rynku, choć dzianiny drukowane są na rożne sposoby. Od wariantów nanoszenia barwnych płaszczyzn jest uzależniona coś więcej niż koszt odzieży. Lubimy kolorowe i wzorzyste ubrania, lecz czasami wysoka wartość na paragonie nie wpływa pozytywnie na nasze decyzje.Dlaczego musi tak być??

Jak powstają dzianiny drukowane?

Dzianiny drukowane mogą być tworzone różnymi metodami. Grafiki wykonuje się przede wszystkim na bawełnie oraz dresówce. Dzięki temu nadzwyczajna wygoda użytkowania współgra z atrakcyjnym wyglądem, za który odpowiadają ciekawe pomysły projektantów. Czy odgrywają w tym jakąś rolę różnice, zależnie od wybranej techniki druku?

Cyfrowa metoda drukowania

Zdecydowanie najdroższe są dzianiny drukowane cyfrowo. Decyduje o tym skomplikowana technologia drukowania przy pomocy kosztownych drukarek. Dodajmy do tego przygotowanie tkaniny podstawowej, koszty barwników i sprzętu, a także zwyczaj produkowania niewielkich serii, co daje w rezultacie wysokie koszty wykonania, niż w przypadku sitodruku.

Jednak konsument za większe pieniądze może liczyć na większy zestaw korzyści. Oprócz materiału wysokiej jakości w grę wchodzi wzór, który nie ogranicza się do kilku kolorów. Kolory są rozgraniczone, powoduje to wysoka rozdzielczość. Szybkie i proste przygotowanie procesu pozwoli zamówić niemal pojedyncze sztuki z personalizowanymi nadrukami – rzecz jasna za wyższą cenę.

Sitodruk – tradycyjna metoda druku

W świecie zadrukowywania dzianin stale prym wiedzie stary, ale jary sitodruk. Jego niezaprzeczalne walory to atrakcyjne ceny. Druk działa przy ograniczonej liczbie kolorów, a także nieskomplikowanych projektach, ale wciąż można liczyć na odpowiednią jakość..

Druk rotacyjny z wysoką jakością i stosunkowo niską ceną

Przymioty obydwu wymienionych metod drukowania łączy druk rotacyjny. Dzianiny drukowane rotacyjnie, oznaczają się bardzo dobrą paletą barw, przyjemnymi w dotyku i niewyczuwalnymi formami, lecz także cenami, które są zbliżone do materiałów zapełnionych przy pomocy sitodruku.

Druk ma znaczenie, zwłaszcza w przypadku odzieży dziecięcej

Wysoki pozom, jaką przynoszą dzianiny drukowane, zdrowe barwniki, trwałość i intensywność kolorów, sprawiają, że tak przygotowane materiały stosuje się często w produkcji ubrań dziecięcych. Sprawdzeni producenci zapewniają obie zalety – przy wyborze należy jednak wziąć pod uwagę, że koszt zależy od metody drukowania.