W jaki sposób walczyć z hemoroidami?

Mówiąc o hemoroidach mamy przed oczyma dolegliwość, której zaniedbanie może skończyć się zabiegiem chirurgicznym. Wystąpienie dolegliwości nieuchronnie dowodzi zmagań z brakiem ruchu i kłopotów z nadwagą. Co pomaga rozpoznać chorobę i co począć, żeby sobie pomóc zdecydowanie i skutecznie?

Czym charakteryzują się hemoroidy?

W czasie wypróżnień kał przechodzi przez jelito – ostry ból utrzymuje się, gdy dociska nieduże guzki krwawnicze w rejonie odbytu. Jeśli elementy układu działają prawidłowo, wówczas uszczelnia się odbyt, transport kału i wiatrów, zaś w sytuacji schorzenia tkanki jelita zwiększają objętość i mogą ulec uszkodzeniu. Przeważnie pojawia się wypływ krwi z wydzieliną z jelit, dlatego że guzki naczynioe są przesuwane w okolice zwieracza w trakcie załatwiania się.

Tych objawów raczej nie przeoczysz…

Niełatwo nie zorientować się i nie poczuć, że coś jest nie tak. We wrażliwej okolicy pojawia się świąd, pieczenie i dyskomfort podczas załatwiania potrzeby. Niekiedy może zacząć się od ostrego bólu między pośladkami – może go spowodować zakrzep na rozwijających się zmianach chorobowych, stan zapalny lub uszkodzenie zgrubienia.

Sprawdź przyczyny i włącz inny tryb życia!

Powolny tryb życia i brak ruchu na zewnątrz są krótką drogą do pojawienia hemoroidów. Ale uwaga – niektóre sporty, jak rowery, jazda konna czy bieganie na dłuższe dystanse to czynniki stwarzające warunki do postępujących zmian naczyniowych. Kolejnym sprzymierzeńcem hemoroidów są częste, utrzymujące się komplikacje z zatwardzeniem. Dzieje się tak dlatego, że zaparcia zaczynają się podwyższonym parciem przy wypróżnianiu.

Czy się nie dać?

Po piersze – należy zadbać o odpowiedni rodzaj aktywności. Elementarna ilość ruchu oraz dieta, w której nie powinny pozostać artykuły wywołujące zaparcia, np. czekolada. Nie można też przesadzać z alkoholem i kawą. Istotne, by dbać o organizm, co da spożycie ok. 2 dużych butelek wody dziennie. Nie wolno dopuszczać też do otyłości i sidzenia na fotelu. Przyda się również częste korzystanie z toalety, ponieważ wstrzymywanie wypróżniania bez powodu może prowadzić do bolesnych zaparć.

Kuracja – muszą pokazać się objawy

Gdy zawodzi zapobieganie, należy sięgnąć po sposoby lecznicze przy objawach. Aby zmniejszyć bolesność, należy zaopatrzyć się w czopki propolisowe, specyfiki do smarowania, które likwidują świąd i ból. Jeśli hemoroidy są większe i nawracające, rozwiązanie przyniosą poważniejsze kroki. Mamy tu na myśli zabiegi np. obkurczanie lasrem, mrożenie, a w cięższych przypadkach chirurgiczne usunięcie hemoroidów.