Pokonaj stres – to możliwe!

Stres jest stale rozszerzającym się zjawiskiem. Wywołują go wieczny pośpiech, konkurowanie i rozmaite negatywne bodźce. Zamiast czekać na rozwój wydarzeń, warto znaleźć środki zaradcze, bowiem może to być początek rozmaitych chorób.

Skąd się bierze stres?  

Stres bierze się z rozmaitych źródeł. Odczuwanie stresu niekoniecznie jest związane z życiowymi dramatami, ale z wydarzeniami, którym przypisujemy dużą wagę. Wystarczą do tego rozmowa kwalifikacyjna, romantyczne spotkanie czy uroczystości ślubne.

Umiarkowane odczuwanie stresu może wpłynąć na organizm mobilizująco. Kłopot pojawia się z nadejściem obezwładniającego lęku, więc istotne jest to, aby wiedzieć, jak poradzić sobie ze stresem. Jeśli tak się nie stanie, wciągnie nas w niekończące się nawroty stanów chorobowych, czyli niezwykle niekomfortowych objawów somatycznych. Mogą to być bolącą głowę, dysfunkcje układu trawiennego lub po prostu kiepski nastrój spowodowany poczuciem przemęczenia.

 Stres-pokonaj go raz na zawsze! 

Co zrobić, by wygrać ze stresem? – nierzadko zastanawiamy się w sytuacjach, kiedy nas dopada. Podczas stresu odczuwamy bezpośrednio rezultaty tego stanu. Do spłyconego oddechu dołącza się nadmierna potliwość i drżenie mięśni. Bywają to również bardziej oryginalne objawy, zależnie od przeżywanych indywidualnie emocji. Nie zaszkodzi dla zwalczenia problemu wypróbowanie kilku nieskomplikowanych technik relaksacyjnych. Spróbujmy wziąć kilka głębokich wdechów i wydechów i starać się pomyśleć o czymś przyjemnie się kojarzącym. Ważna jest również umiejętność odseparowania się wobec danej sytuacji. Czasami chęć podnoszenia poprzeczki czy nadmierny głód sukcesu sprawiają, że przywiązujemy się zanadto do części zdarzeń, uważając ich niepożądane skutki za ostateczną życiową klęskę. Może być to podejście, które stopniowo ewoluuje w chocholi taniec. Co do ograniczenia wpływu stresu, przyda ci się zrównoważony tryb życia – regularne i zdrowe posiłki, wystarczająca ilość snu i regularna aktywność fizyczna. Szczególnie sport sprzyja w dawaniu upustu negatywnym fluidom, co znacząco redukuje ilość stresu.